VGA Çıkışı Olmayan Ekran Kartına VGA Monitör Bağlama (Resimli Anlatım)

Herkese yeniden merhabalar arkadaşlar bugün ki dersimizde vga çıkışı olmayan ekran kartımızı nasıl vga monitöre bağlıyıcaz resimli ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım işinize yarar. İlk önce VGA Nedir onla başlıyalım.

VGA Video Graphics Array, Türkçesi ile Video Grafik Dizini, ilk olarak 1987 senesinde IBM tarafından geliştirilmiş olan bir görüntü teknolojisidir. VGA girişi ve kablosu sayesinde bilgisayarın grafik kartında yer alan bir görüntüyü ekrana yansıtmak olası hale gelmektedir. Azıcık daha önceki bir teknoloji olarak öğreniliyor olsa da VGA, kullandığı yüksek frekanslar ile oranla yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir. Ancak elbette videonun niteliği kablonun niteliğine göre kablonun kalitesi oranıda ona göre değişecektir.

VGA Girişi Nedir?

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar fark etmeksizin VGA girişleri genellikle mavi renktedir. Başka Bir Deyişle bilgisayarınız üzerinde mavi bir çıkış görüyorsanız bunun muhtemelen bir VGA girişi olduğunu öğrenmelisiniz. Gerçeğinde artık kullanılan teknoloji VGA yerine SVGA teknolojisidir ancak yeniden de tüm bu girişler VGA ismi altında nitelendirilmektedir. Bugünlerde gelişmiş teknoloji ile üretilen makinelerde genel olarak VGA girişleri yerine DVI ve HDMI girişleri seçim edilmektedir.

Evet şimdide vga çıkışı olmayan ekran kartımıza nasıl vga monitör bağlanacağımızı öğrenelim.

Malzemeler:

  • DVI to VGA Kablo ya da HDMI to VGA
  • VGA Çıkışı Olmayan Ekran Kartı
  • Tornavida

1-) İlk öncelikle vga çıkışı olmayan ekran kartımızı masaya koyup işlemlere başlıyoruz.

2-) Bu işlemi yapabilmek için DVI to VGA dönüştürücü kullanacağız. Siz isterseniz HDMI to VGA’da kullanabilirsiniz.

3-) Kırmızı ile işaretlediğim yere DVI to VGA dönüştürücüyü VGI portuna takalım.

4-) Görmüş olduğunuz gibi işlemlerimiz tamamdır artık VGA monitörümüzü VGA kablo ile bağlıyabiliriz.

Bu dersimiz bu kadar sorularınız için isterseniz yorum bölgesinden sorularınızı sorabilir yada iletişim bölgesinden mail adresimize sorularınızı sorabilirsiniz. Umarım dersimiz işinize yaramıştır, diğer derslerde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir