Grafik Kartı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Grafik Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İnternet üzerinden bilgisayar grafikleri hakkında birkaç blog ve makale var. Maalesef, makalelerin çoğu grafik kartlarıyla ilgili yarı pişmiş bilgilere sahiptir. Verilen bilgiler, bilgisayarınızda grafiklere ihtiyacınız olup olmadığını merak ederek yaşayacaktır.

Ancak bu yazıda endişelenmeyin , grafik kartlarıyla ilgili birçok şeyi tartışacağız;

Grafik kartı nasıl çalışır? Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Bunlar çoğu insanın aklında oyalanan temel sorular.

Bilgisayarınız için önemli olan tek şeyin bilgisayarınızın beyni olduğu kabul edilen CPU olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir video editörü veya bir oyun oyuncusu olarak grafik kartı olmadan hayatta kalamazsınız.

Grafik Kartı Nedir?

Bilgisayarınızda görüntülerin nasıl görüntülendiğini hiç merak ettiniz mi? Bu Grafik Yongasının İşi! Daha düzgün görüntülere ihtiyacınız varsa, en iyi grafik kartına ihtiyacınız vardır.

Grafik kartının PC’nizin kalbi gibi davrandığını biliyor muydunuz? Evet, istediğiniz zaman pikselleri bilgisayarınıza pompalar.

Ekran kartı görüntüleri monitörünüzde göstermeye nasıl yardımcı olur? Grafikler bunu, verileri monitörünüzün kolayca anlayabileceği daha iyi bir forma (sinyale) dönüştürerek yapar .

Ve bir şeyi netleştirmek için, başlayalım;

İki tür Grafik Yongası vardır: Entegre ve Ayrık . Entegre grafik yükseltmek rağmen oldukça zor.

Bilgilendirmek için, Entegre Grafikler çoğunlukla ‘standart’ PC ve dizüstü bilgisayarlarda bulunur. Entegre grafiklerin anakartta oluşturulduğunu ve yüklendiğini göreceksiniz, bu sayede eklenti kartı kullanmak gerekmez.

Ayrık grafikler ne durumda? Ayrık genellikle PC anakartına ek bir anakart bileşeni olarak takılır. Ayrık grafiklerle ilgili iyi bir şey, bilgisayar sisteminizi değiştirmeniz gerektiğinde kolayca yükseltilebilmesidir.

Video düzenleme veya oyun oynama gibi daha karmaşık görevleri yaparken , görüntüleri mümkün olan en kısa sürede işlemek için bu tür grafiklere ihtiyacınız olacaktır.

Ancak, belge oluşturmak, internette gezinmek veya internette video izlemek gibi basit işler yapıyorsanız, entegre grafikler sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Ancak ayrık grafikler olmadan, bir oyuncu olarak oyununuzu en kritik noktalarda titremeye bulacaksınız.

Ve bilirsin;

Tıpkı PC gibi, Grafik kartı da Grafik İşleme Birimi (GPU) olarak bilinen bir beyinden oluşur GPU , bilgisayar ekranınızda görüntülenen görsellerin yaratılması için çok önemli bir bileşendir.

Aslında, bu GPU’nun ana işlevidir . Piyasada çeşitli Grafik Kartı modelleri vardır ve GPU gücü PC’niz için seçtiğiniz model türüne göre belirlenir.

GPU, bilgisayar işlem biriminizden gelen verileri görüntülere dönüştürür. Yüksek tanımlı oyunlar genellikle verilen ayrıntılı veri akışını barındırmak ve işlemek için daha hızlı ve karmaşık GPU’ya ihtiyaç duyan karmaşık görsellerle gelir.

Peki, neden bir grafik kartına ihtiyacınız var?

Bir videoyu düzenlemek için veya en sevdiğiniz oyunu oynamak için bir grafik kartına ihtiyacınız olup olmadığını merak edebilirsiniz. Gerçeği söylemek gerekirse, hiçbir şey bilgisayarınızın oyun yeteneğini ve grafik kartı gibi performansı geliştiremez. Tüm PC’lerde Grafik Yongası bulunur; bilgisayar ana kartına yerleştirilebilir veya önceden takılabilir.

Peki, neden bir grafik kartına ihtiyacınız var?

  • Daha iyi oyun: Oyun sektöründe iyi bir deneyim arıyorsanız, masaüstünüze bir grafik kartı takmanız gerekir. Bilgisayarın daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, yeni bir bilgisayar satın almaktan daha iyi bir oyun için yeni bir ekran kartı takmanız daha akıllıca olacaktır.
  • Daha iyi video performansı: Bilgisayar grafiklerine ihtiyaç duymanızın bir başka nedeni de video düzenleme ve daha iyi oynatmaktır. İyi grafik kartı, videoyu en kısa sürede düzenlemenize yardımcı olur. Grafiklerle videolarınızı renkli, dikkat çekici ve görüntülenebilir hale getirebilirsiniz.
  • Boş hafıza: Bazı dahili grafik kartları, pikselleri depolamak ve görüntüleri geçici olarak tamamlamak için kullanılan kendi hafızalarıyla gelir. Bu, bilgisayarın diğer işlevlerde kullanması için daha fazla alan bırakır.
  • İyi bilgi işlem deneyimi: Grafik kartı, yeni grafiksel özellikleri birleştirerek bilgi işlem deneyimini pürüzsüzleştirir.

Şimdi Grafik Kartının Nasıl Çalışdığını Görelim;

PC’nizin ekranında görüntülenen görüntüler piksellerden yapılmıştır (küçük noktalara benziyor ). Monitörünüz genellikle en normal bilgisayar çözünürlüğü ayarında bir milyondan fazla piksel görüntüler. İstenilen görüntüyü oluşturmak için, bilgisayarınızın daha yumuşak bir görüntü elde etmek için her pikselle ne yapacağına karar vermesi gerekir.

Bunun gerçekleşmesi için bir tercümana ihtiyaç vardır (GPU-Grafik İşlem Birimi); bilgi verilerini görüntülenebilir bir resme dönüştürecek bir şey.

Grafik kartının girdiği yer; Bilgisayarınızın ana kartında, yapılacak çevirinin yapılışı veya yerleştirilmiş grafikleri olması gerekir.

Hiçbir şey bir grafik kartının görevi kadar zor ve karmaşık değildir, ancak grafik bileşenlerinin ve ilkelerinin iyi anlaşılması ile görev sizin için çok basit olacaktır.

Bilgisayarınızı bir iş firması ile bir sanat departmanı ile karşılaştıralım. Herhangi bir zamanda, şirket bir sanat çalışması yapılmasını ister; sanat bölümünden bunu yapmasını isteyeceklerdir. Sanat eseri işlenmeden önce, sanat departmanı bir kağıda eserin bir taslağını koyacak ve daha sonra gerçek bir çizime ve istenen her ayrıntıyı içeren izlenebilir bir resme dönüştürecektir;

Ve bu, grafik kartının takip ettiği ilkelerle aynı.

Bu ilke grafik kartı ile nasıl çalışır? Yazılım uygulamalarının yardımıyla, bilgisayarın beyni (CPU) söz konusu görüntüyle ilgili verileri grafik kartı işlem ünitesine gönderir. Grafik kartı, istenen görüntüyü oluşturmak için piksellerin nasıl kullanılacağına karar verir.

Zaten işlenen veriler PC ekranına gönderilir ve görüntüler halinde gösterilir.  

İşlenmemiş bilgilerden izlenebilir bir görüntü oluşturmak, bilgisayar bileşenlerinden ve ilkelerden daha fazlasını gerektiren çok karmaşık bir süreçtir.

3 boyutlu bir görüntü oluştururken, grafiklerin yaptığı ilk şey, düz çizgilerden elde edilen bir tel çerçeve yapmaktır. Aşağıda kalan grafikler kalan pikselleri dolduruyor. Kaliteli bir görüntü elde etmek için renk, ışık ve doku ekler.

Yüksek tempolu oyunlara ilgi duyan oyuncular için, PC ihtiyaç duydukları oyunu alabilmeleri için yukarıdaki işlemleri saniyede en az altmış kere yapmak zorundadır. Grafik kartı olmayan bir bilgisayar dünyasını hayal edin? Bu tür görevler, ortak bir bilgisayarın kullanması için çok karmaşık ve telaşlı olur.

Bilgisayarın hangi bileşenleri, bu görevin yerine getirilmesinde grafik kartına yardımcı olur? Gereken görüntüyü oluştururken çok yardımcı olan bir bilgisayarın form bileşenleri vardır. İçerirler;

  • Anakart: Hepimiz anakart, tıpkı sesler gibi, PC’nin en önemli parçası olduğu için, onları bir arada tutan tüm bileşenlerin annesidir. CPU gibi bileşenler, çıkış ve giriş aygıtları için konektörlerin yanı sıra bellek de anakart tarafından bir araya getirilir. Böylece daha iyi güç ve veri bağlantısı için ihtiyacınız var.
  • İşlemci: Görüntülenebilir bir görüntü oluşturmak için birlikte işlenmesi ve birleştirilmesi gereken milyonlarca piksel vardır. İşlemci, kaliteli ve görüntülenebilir bir resim oluşturmak için ekrandaki her pikselin nasıl kullanılacağına karar verir.
  • Bellek: Bilgisayarınızın, görüntü oluşturmak için gereken her pikseldeki tüm bilgileri saklaması ve saklaması için iyi bir bilgisayar belleği gerekir. Bu bilgisayar belleği, önceden oluşturulmuş görüntülerin kısa sürede kaydedilmesinde de kullanılır (geçici depolama için kullanılır).
  • Monitör: Resminiz tamamlandıktan sonra onu kesinlikle görüntülemeniz gerekir. Zaten tamamlanmış olan resim yalnızca bir monitör yardımıyla görüntülenebilir.

Ekran kartının iki ana bileşene ev sahipliği yaptığı için anakart gibi bir işlevi olduğunu göreceksiniz; bir RAM ve işlemci. Ayrıca, BIOS olarak bilinen bir çıkış / giriş sistemi yongası ile birlikte gelir. Bu yonga, kart ayarlarının saklanması ve giriş, çıkış ve hafıza başlangıcında teşhis analizi yapmak için gereklidir.

Normalde bir bilgisayarın beynini oluşturan bir işlem birimi (CPU) ile geldiğini görürsünüz; Aynı durum bir grafik kartı için de geçerlidir. Bir grafik kartında , grafiklerin beyni olarak da görev yapan bir işlem birimi ( GPU ) bulunur. Her ne kadar GPU bir CPU gibi davransa da, özellikle bir ana işlevi yerine getirmek üzere tasarlandığı için işlevler oldukça farklıdır; karmaşık geometrik ve matematiksel hesaplamaları yapmak.

GPU yalnızca işlem gücüyle gelmiyor, aynı zamanda verilen verileri uygun şekilde analiz edip kullanabilmesi için benzersiz bir programlama kullanıyor.

İşlemciler, kaliteli görüntüler üretmeye yardımcı olan iki özelliğe sahiptir; FSAA ( Tam sahne yumuşatma ) ve AF ( Anisotropik filtreleme ). AF , görüntünün daha net görünmesini sağlayarak görüntü görünümünü geliştirmeye yardımcı olurken, FSAA , 3D nesnelerin kenarlarını yumuşatırken daha yumuşak bir görüntü üretmeye yardımcı olur.

Piyasada çeşitli grafik kartı tipleri vardır; ancak , her şirket görüntüye renk, desen ve dokuları gölgelendirme, uygulamada yardımcı olacak GPU tekniklerini bulmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir