Bir Dizüstü Bilgisayarda Hem HDD Hem de SSD Kullanmanın Farklı Yolları

SSD’ler veya Solid-State sürücüler günümüzde büyük talep görüyor çünkü bunun nedeni hız ve performans açısından daha güvenilir ve daha iyi olmaları. Kompakt Solid-State sürücüler herhangi bir tür hareketli mekanik parçaya sahip değildir ve bu da onu darbelere karşı büyük ölçüde dayanıklı kılar. Ancak, Solid-State disklerin tek dezavantajı, Sabit Disk Sürücülerine kıyasla daha pahalı olmaları ve bir tane satın almak isterseniz çok para harcamanız gerekiyor.

Katı hal sürücüleri, herhangi bir üst seviye bilgisayar sisteminin en pahalı kısmı arasındadır. Genel olarak, 120 GB’lık tipik bir SSD 250 dolar civarındadır ve depolama kapasitesindeki artışla birlikte fiyat yükselir.

SSD’nin üstün fiyatlandırmasının ardındaki tek sebep, üretimi için kullanılan bileşenlerin HDD ve USB sürücülere kıyasla gerçekten yüksek performans göstermesidir.

Bir bilgisayar sisteminde hem HDD’yi (Sabit Disk Sürücüleri) hem de SSD’yi (Katı Hal Sürücüleri) kullanmak, performansını büyük ölçüde artırabilir. Bir HDD’nin depolama kapasitesi, birbirleri ile koordineli olarak kullanıldığında mükemmel çalışırken, SSD’nin hızı ve performansı. Genel olarak, temel bilgisayar sisteminizi son derece hızlı bir makineye dönüştürme yeteneklerine sahiptir.

Tek bir dizüstü bilgisayarda 2,5 inç Sabit Disk Sürücüsünü bir mSATA veya M.2 SSD ile birlikte kullanabilirsiniz . Bu, performans seviyelerini büyük ölçüde artıracaktır.

Veya aksi halde, hantal bir dizüstü bilgisayarınız varsa, dizüstü bilgisayarınıza 2x 2,5 inçlik bir sürücü takmanız oldukça mümkündür. Bu sayede boş yuvalarınız olmasa da dizüstü bilgisayarınıza bir SSD ekleyebilirsiniz ve özelliklerini büyük ölçüde artırabilirsiniz. Ama desteklediğinden emin olmalısın.

# Uyumluluk ve alan

Şüphesiz, SSD’lerin hızını ve HDD’lerin depolama kapasitesini birleştirmek dizüstü bilgisayarınızın performansını büyük ölçüde etkileyebilir. Toplu ve toplu işlerin aynı anda ele alınmasını sağlar, önyükleme hızını düşürür ve daha fazlasını yapar.

Dizüstü bilgisayardaki tek sorun, boyutlarının gerçekten küçük olması. Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir bir aygıttır. Özellikle taşımasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. İnce dizüstü bilgisayarlara olan talep çok hızlı bir şekilde artmakta ve bu da geliştiricinin boyutunu küçültmesine neden olmaktadır. Bir dizüstü bilgisayardaki tüm bileşenler küçük alanlarda çok sıkı bir şekilde paketlenmiştir. Bu, takmak istediğiniz diğer harici bileşenlere yer bırakmaz. Bu nedenle, daha önce çalışan 2,5 inçlik HDD’nizle birlikte ekstra Katı Hal Sürücüsünü tutabilecek kadar boş alana sahip olup olmadığınızı kontrol etmek son derece önemlidir.

Şimdi dizüstü bilgisayarınızda yeterli boş alan olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi merak ediyor olmalısınız. Elbette, bunu sadece arka panelini açarak yapabilirsiniz. Ancak, dizüstü bilgisayarı açmak, iç parçalara istemeden zarar verebileceğinizden, riskli bir iştir.

Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızın sökme videosunu izlemeniz önerilir. Dizüstü bilgisayar model numaranızın arkasından sökme videosunu arayın. Bu size dizüstü bilgisayarınızın içindeki dahili parçaların bazılarını ve zarar vermeden nasıl parçalara ayıracağınızı gösterecektir.

Dizüstü bilgisayarınızın içindeki alanı kontrol ederken, SSD’yi bağlamak için boş yuvaları kontrol etmenizi de sağlar. Bir mSATA SSD ve bir M.2 SSD’nin bağlantı portları farklıdır. Bir M.2 SSD bir M.2 yuvası gerektirir, diğer yandan bir mSATA bir mini PCIe yuvası gerektirir . M.2 yuvalarının boyutu daha küçüktür ve mini PCIe bir M.2 yuvasından oldukça büyükken mSATA SSD ile uyumlu değildir. Bu nedenle, bir SSD satın almadan önce dizüstü bilgisayarınızın panosunda ne tür bir yuva olduğunu dikkatlice incelemeniz çok önemlidir.

Hem mSATA hem de M.2 SSD farklıdır, burada M.2 daha hızlıdır ve yalnızca en son dizüstü bilgisayarlar tarafından desteklenebilir.

# Ücretsiz Mini-PCI Yuvanız varsa

Mini PCIe, tek sayıda PCIe şeridi tarafından tanımlanan yuvadır. Çok çeşitli amaçlar için kullanılan bir standarttır. Mini PCIe yuvaları çoğunlukla modem, Bluetooth, ağ SIM kartları vb. Dahil kablosuz arabirim kartlarında kullanılır.

Yalnızca dizüstü bilgisayarınızda boş alan varsa, bir mSATA Yarıiletken Sürücü eklemek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarların çoğu, herhangi bir AIC’ye (Eklenti Kartı) uyacak ilave bir ücretsiz mini PCIe yuvasıyla birlikte gelir .

Kontrol etmeniz gereken bir başka şey, ne kadar boş alana sahip olduğunuzdur. MSATA Yarıiletken Sürücüler iki farklı boyutta gelir. Bunlar esasen uzunlukları bakımından farklılık gösterir.

Tam uzunlukta mSATA SSD olan 30 x 50.95 mm’likve yarı uzunlukta mSATA ölçüm boyut olarak daha küçük olan 30 x 26.8 mm . Yeterli alanınız varsa, daha uzun olan, tam yükseklikte bir SSD seçmelisiniz. Aksi takdirde, tam uzunlukta bir mSATA SSD’nin yaklaşık yarısı uzunlukta olan yarım uzunluktaki bir SSD’ye gidin.

 

# Ücretsiz M.2 Yuvanız varsa

M.2 teknolojisi, PCI özel ilgi grubu tarafından tasarlanmıştır. M.2 SSD’ler, mSATA SSD’lere kıyasla performans ve hız bakımından daha hızlı ve güvenilirdir.

M.2, bilgisayar alanında tamamen yeni ve ileri bir teknolojidir. Aynı zamanda yeni nesil form faktörü olarak da bilinir. Eski dizüstü bilgisayarların çoğunda M.2 yuvası yok. M.2 yuvasını ancak dizüstü bilgisayarınızı yakın zamanda aldıysanız bulacaksınız.

M.2 yuvası eski mSATA’nın yerini değiştirir, boyut olarak çok daha küçüktür ve bu da yeni nesil dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için daha ince olduklarından mükemmel bir uyum sağlar ve PCB’lerinde yeterli boş alana sahip olmaz.

M.2 arayüzü sadece Katı Hal Sürücüler ile sınırlı değildir. Mini PCIe yuvası gibi, bu da Bluetooth kartlarını, GPS kartlarını, HSPA’yı ve 2 veya 4 PCIe Şeritleri olan kablosuz kartları destekleyebilir (M.2 Yuvasının Anahtar desteğine bağlıdır).

Şimdi M.2 SSD’den bahsediyorlar, bunlar gerçekten kompakt sürücüler, en yaygın kullanılan M.2 SSD sadece 80 mm uzunluğunda ve 22 mm genişliğinde . Bu daha küçük sürücüler eşsiz yeteneklere ve performans hızına sahiptir.

M.2 SSD, birçok farklı boyuta sahip olmasının bir nedeni 110 mm uzunluğa sahipken, diğeri 30 mm kısa şort olmasına rağmen uzunluğundaki bu büyük aralığın birçok alanda kullanılmasına izin veren çok sayıda cihazla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. buna göre farklı cihazlar. En yaygın kullanılan M.2 SSD boyutları 42 mm, 60 mm ve 80 mm’dir. 42 ve 60 mm uzun versiyonları, tabletler ve Ultrabooklar gibi kompakt cihazlarda kullanılır.

M.2 yuvası ayrıca tuşlar açısından da farklılık gösterir. Anahtarlar aslında M.2 kartların kenarında bulunan pimlerin ve boşlukların düzenlenmesidir. Halen A tuşu, B tuşu, M tuşuve E tuşu olarak kullanılan dört tip tuş vardır .

Başka anahtar türleri de vardır, ancak günümüzde kullanılmamaktadırlar ve gelecekteki amaçlar 

için ayrılmıştır. M tuşu ve B tuşu SSD en popüler olanlarıdır. B tuşu SATA M.2 SSD için , M tuşu NVMe M.2 SSD için kullanılır . Belirli bir anahtar tipine sahip M.2 kartı yalnızca belirli bir yuvaya sığar, bu nedenle dizüstü bilgisayarınızın anakartında ne tür bir yuva bulunduğundan emin olun. Bir M.2 SSD’yi yanlış yuvaya zorlamak, yuvaya veya SSD’ye zarar verir.

Bu nedenle, herhangi bir yeni M.2 satın almadan önce Slot Anahtarının desteğinden emin olun. 

# Eğer boş bir Mini-PCI veya M.2 Yuvanız yoksa?

Peki ya dizüstü bilgisayarınızda boş bir yuva yoksa? Dizüstü bilgisayarınızda, çoğu zaman diğer bileşenler tarafından önceden başlatılmış oldukları için herhangi bir boş yuvaya sahip değilsiniz. Bununla birlikte, yarıiletken bir sürücüyü dizüstü bilgisayarınıza takmak istemeniz durumunda endişelenmenize gerek yok, bunu yapmanın bir yolu daha var.

Bu amaçla dizüstü bilgisayarınızda bulunan optik sürücü yuvasını kullanabilirsiniz. Evet, doğru optik sürücü yuvasının herhangi bir 2,5 inç SATA SSD çalıştırabilen caddy ile değiştirilebileceğini duydunuz.

CD ve DVD sürücüleri nadiren kullanılır, çünkü bunlar internet ve saçma hızlı USB Flash sürücüleridir. Eski CD ve DVD’leri büyük ölçüde değiştirdiler. USB sürücülerinin boyutu daha küçüktür ve CD’ye kıyasla daha az hasara meyillidir. Bu nedenle, optik sürücünüzü bir caddy ile değiştirmek kötü bir fikir değildir.

Bu nedenle, optik disk sürücüsü yuvasının boşa gitmesine izin vermeyin. Sadece bir Sabit disk sürücüsü ya da Yarıiletken Sürücü kadrosu ile değiştirin ve dizüstü bilgisayarınızın depolama kapasitesini ve çalışma hızını anında artırın.

Bazı caddyler eski optik sürücü kapağınızı kullanmanıza izin verir, böylece garip görünmez. Bu sadece dışarıdan bir optik disk sürücüsü gibi görünüyor. Caddy farklı boyutlarda gelir. Dizüstü bilgisayarınızın optik sürücü yuvasına tam oturan bir tane satın almanız çok önemlidir. Caddy’i dizüstü bilgisayarınızın model numarasına göre arayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise evrensel bir kadro için gitmek. Evrensel bir caddy, hemen hemen her dizüstü bilgisayara uyacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayar model numarasını kullanarak bulamazsanız, evrensel bir caddy satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir