Bilgisayar Fanı Yağlama (Fanın Ses Yapma Sorunu Çözümü)

Herkese yeniden merhabalar bugün ki dersimizde bilgisayardaki herkesin başına gelen bir sorun olan fanın ses yapma sorunu ile ilgili resimli anlatım yaparak daha iyi bir şekilde çözüme ulaşmanızı sağlıyıcaz. Bilgisayar fanı yağlamak için ilk önce kasanızdan fanı sökmüş olmanız gerekmektedir.

Fanlar bilgisayarlarda ısınan teçhizatların soğuması için bilgisayar kasalarında muhtelif fan yerlerine takılır. 8 cm. , 12 cm. , 14 cm ve daha büyük ebatlı olanları da vardır. Bir bilgisayarda en çok ısınan parçalar harekâtçı ve ekran kartı olduğundan bu parçalar üzerinde fan bulunur.

Standart olarak tüm kasalarda egzoz diye deyim edilen ve kasanın arka kısmında olan ve genellikle de ebadı 8 cm olan fandır. Egzoz fanının vazifeyi adaleye içinde biriken sıcak havanın dışarı atmaktır. Fanların ebatları çoğaldıkça dönüş süratleri eksilir ve dolayısıyla çıkardıkları ses de eksilir.

Malzemeler:

  • Peçete
  • Makine Yağı
  • Tornavida

1-) Öncelikle kasamızdan fanı çıkartıyoruz ki diğer materyallere yağ bulaşmasın. Fanı çıkardıktan sonra masaya koyuyoruz.

2-) İlk olarak üst kısımdaki bandı çıkarıp, alttaki tıpayı açıyoruz.

3-) Tornavida yardımıyla alt kapak kısmını açıyoruz (Sadece dönen pervanesinin kalması lazım)

4-) Eğer içinde eski yağ yada kir varsa peçete ile temizliyoruz.

5-) Fanın deliğine 2 damla makine yağı döküyoruz.

6-) Güzel bir şekilde yavaş yavaş fanın kapakçıklarını peçete yardımıyla temizliyoruz.

7-) İşlemlerimiz bu kadar temizleme işlemini yaptıktan sonra fanımızı geri takıyoruz (Vidaları iyice sıkın gevşeme olmamasına özen gösterin)

Bu dersimiz bu kadardı sizlerde fan temizlemek istiyorsanız adımları sırasıyla uygulayın. Eğer yapamazsanız yada aklınızda sorun varsa yorum bölgesine yorum bırakın veya iletişim bölgesinden iletişim kurabilirsiniz. Diğer derslerimizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir