Bazı Klavye Tuşları Dizüstü Bilgisayarda Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Dizüstü bilgisayarlar ve bilgisayarlar, modern teknolojinin en iyi örneklerinden biridir. Önemli bir e-posta veya araştırma makalesi yazdığınız ve bir anda klavyenizin anahtarlarından bazılarının sizden vazgeçtiği oldu mu?

Bu çok fazla sorun getirebilir. Genellikle bir karakter yazdırmak için tuşa birkaç kez basmanız gerektiğinde gerçekleşir. Ayrıca, bazen tuşa bir kez bastığınızda yazdırılan birden çok karakteri de alabilirsiniz. Ve anahtarın çalışmayı bıraktığı durumlar da vardır.

Muhtemelen mekanik bir arıza olarak kabul edilir. Bu durumda klavyeyi değiştirmek gerekir. Ancak birkaç mesele ciddi değildir ve ele alınabilir. Sürücünün bozulması gibi nedenler, anahtarların altında toplanan toz tomurcukları veya muhtemelen klavye şerit kablosu sorunu çözülebilir.

Bu sorunlara, dizüstü bilgisayarların yazılımına veya donanımına uygun şekilde bakmadığımız zaman karşılaşılmaktadır. Her ne kadar bazı değişiklikler yaparak klavyeyi tekrar yazmaya başlayabiliriz!

# Klavye Sürücüsünü yeniden yüklemeye başlayalım

‘ Donanım Sürücüleri ‘, makinenizin işletim sistemiyle iletişimi sağlayan bir dosya koleksiyonudur. Uygun sürücüler kurulmazsa, sistem sorunsuz çalışmayabilir. Bozuk sürücüler klavyenin arızasını önleyebilir . Sorunlarla karşılaşırsanız, klavyeniz için sürücüleri güncellemek ve yeniden yüklemek önemlidir.

Genellikle standart klavye sürücüleri Windows işletim sistemi ile birlikte gelir , böylece ek indirme veya yükleme işlemlerinde zaman kazanabilirsiniz. Klavyeniz için en iyi sürücüyü sağlamak için, öncekini kaldırmayı ve sistemi yeniden başlattıktan sonra yeniden yüklemeyi düşünün.

Sürücüleri dizüstü bilgisayarınıza yeniden yüklemek için adımları izleyin:

 • Birincisi, gidin ‘Başlat Menüsü’ üzerinde ve sağ tıklama ‘Bilgisayar’ in Windows 7 veya içinde , Windows 10 size başlatır Menü sadece doğrudan sağ tık yapabilirsiniz. Ardından listeden Aygıt Yöneticisi / Yönet’i seçin ( ‘ Yönet ‘ seçeneğinde ‘ Aygıt Yöneticisi’ni bulacaksınız ).
 • Mevcut seçeneklerden Klavye seçeneğini seçin.
 • Aşağı açılır listeden, sorunları olan belirtilen klavyeyi sağ tıklayın.
 • Seç ‘Kaldır aygıt’ seçeneğini ve ardından tıklayın ‘Ok’ .

 • Ardından, güç düğmesi simgesine tıklayın, ‘Yeniden Başlat’ı seçin .
 • İşletim sistemi yeniden başlatıldıktan sonra, makineniz klavyenizdeki sürücüleri otomatik olarak yeniden yükler.

# Klavyenizi boşaltmaya çalışın

Tıpkı herkes gibi, önemli gönderiler üzerinde çalışırken hafif atıştırmalıklar ve kafein bağımlısı olabilirsiniz. Yaratıcı fikirleri aklımıza ateşleyebileceği için hepimiz bunu yapmaya meyilliyiz.

Ama sonradan acı çekmesi gereken zayıf  klavye . Toz, gres ve kırıntılarla kaplanabilir. Buna dikkat etmemek bazı tuşların hatalı çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle, düzgün yazma için uygun ve azami özen gereklidir.

Klavyenizi dikkatlice temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk yapmak istediğin şey dizüstü bilgisayarı kapatmak.
 • Kullanabileceğiniz temel şey, sıkışmış toz tomurcuklarını veya yağları gidermek için hava sıkıştırılmış bir kutu olabilir. Tuşların arasına ve klavyenizin kenarlarının etrafına dikkatlice püskürtün.
 • Mevcut tüm döküntüleri gidermek için dar bir fırça bile kullanabilirsiniz. Yeni ve yumuşak bir kıl fırça kullandığınızdan emin olun.

Klavyenizi hasar verirken temizlemek istemediğiniz için yalnızca toz değil, aynı zamanda dikkatli ve doğru bir tozlama gerekir.

Klavyenizde hala sorun yaşıyorsanız, donanımı kontrol etmenin zamanı geldi. Böyle bir sorunun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, harici bir USB klavye kullanmaktır. Birini getirin veya birinden oyuk açın, dizüstü bilgisayarınızı bağlayın ve klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sadece iyi ve pürüzsüz çalışıyorsa elbette arızaya neden olan donanımdır. Sorun giderme adı verilen bir seçenek var. Donanımdan kaynaklanan sorunların ve hataların çoğu bu seçenekle tespit edilebilir.

 

Ya da;

# Klavye şerit kablosunu temizle

Nem, tuş takımının altında çalışarak bazı tuşların düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda davanın üzerinde toz birikmesi yeterli olmaz. Klavye kasasının iç temizliğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Şerit kablo, dizüstü bilgisayar ile bir anakart arasındaki bir bağlantıdır. Bu, herhangi bir korozyon veya oksitle kaplanmışsa, şüphesiz ki bir tanesi yazarken problemlerle karşılaşacaktır. Bu nedenle, dizüstü nemlendirme ortamı altında sağ kaldığında, kabloyu temiz tuttuğunuzdan emin olun.

Daha fazla özen gösterin çünkü iç parçalarla ilgileniyor olacaksınız. Ve tornavidayı tutmadan önce ‘anti statik bir bileklik’ kullanmak her zaman daha iyidir.

 

Klavyenin şerit kablosunu temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk adım, dizüstü bilgisayarın sökülmesi ve klavyenin kılıfından çıkarılmasıdır. Klavye çerçevesini çıkarmak için düz uçlu bir tornavida kullanabilirsiniz. Diğerlerinde modelden modele değişen vidalar bulunabilir.
 • Klavyeyi çıkardıktan sonra, konektörün kilitli olup olmadığını kontrol etmeden önce konektöre bağlı olan şerit kabloyu çıkarın.
 • Konektörün kilidini açmak için, birkaç milimetre yukarı hareket ettirerek yukarı kaldırmanız gerekir. Bununla işiniz bittiğinde, kabloyu çıkarın.
 • Eğer metal parçalar ya da kontaklar üzerinde mevcut olan herhangi bir pas veya toz partiküllerini silmek için bir kalem silgi kullanabilir. Kilitleme klipslerini ve konektörlerini de sadece fırçalayarak temizleyin.

Belirtildiği gibi, sökme işlemi dizüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara değişebilir, bu yüzden bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız. YouTube’da dizüstü bilgisayarınız için montaj sürecini (belirli bir model) aramanızı öneririm. Çok sayıda bilgilendirici video yüklü. Açıkça anlaşılırsınız çünkü pratik olarak prosedürü uygularlar.

# Son olarak, Klavyeyi değiştirin

Yukarıda belirtilen tüm işlemleri denedikten sonra, yine de klavyeyle ilgili sorunlarınız varsa, değiştirme talebinde bulunma zamanı gelmiştir. Klavyeyi değiştirmek zor bir iş gibi görünebilir ama güven bana değil. Endişelenme gereken şey uygun klavyeyi satın almak.

Model numaranızı kontrol ettiğinizden ve dizüstü bilgisayarınıza en uygun olanı aldığınızdan emin olun. Model numarası, dizüstü bilgisayarın altındaki bir çerçevede bulunur. Daha iyi bir genel bakış için farklı görünümleri ve fiyatlarını çevrimiçi web sitelerinde karşılaştırın.

Sahip olduğunuz parçaya ve modele bağlı olarak size biraz para verebilir. Her markanın kendi değiştirme politikası vardır ve buna göre ücretlendirilir.  Ancak klavyeyi kendiniz değiştirmeyi planlıyorsanız, paradan tasarruf etmenizi sağlar.

İşlem, klavye kapağının çıkarılmasını ve kabloların çıkarılmasını içerir. Yenisini hizalayarak ve gerekli kabloları bağlayarak bağlayabilirsiniz. Böyle bir işlem için YouTube’a bakın. Kendinden emin değilseniz, denemeye çalışmayın ve dizüstü bilgisayar servislerine danışın.

Bir dahaki sefere bir şey yazıp bir hatayla karşılaştığınızda, yukarıdaki adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir